Elektrikli Araç Test Çözümleri

Elektrikli ve hibrit araçların kullanımı dünya genelinde günden güne artmakta ve bu teknolojiye sahip araçlar otomotiv sektörü başta olmak üzere sektörlerinin en önemli teknolojilerinden biri olarak görülmektedir. Düşük emisyonlu bir geleceğe doğru ilerleyen dünyada, söz sahibi ülkeler arasında Türkiye de yerini almakta ve gelişmekte olan pazarda öncü olma yolunda sağlam adımlarla yürümektedir.

Yıldırım Elektronik, elektrikli araba, bisiklet, scooter, iş makinası, traktör vb. platformların üretiminde rol alan, alt sistem tasarlayan ve geliştiren, test ve değerlendirme hizmeti veren tüm firmalara, batarya teknolojileri, şarj istasyonları, motor, sürücü gibi pek çok alanda kapsamlı çözümleri içeren test ve ölçüm cihazları sunmaktadır. Bu alanda dünya üzerinde kabul görmüş ve alanlarının lideri konumunda bulunan ürünlerle tüm ihtiyaçları karşılayabilecek ve çözüm üretebilecek kabiliyete sahiptir.

Test ve ölçüm teknolojileri ile kalite, emniyet ve güvenilirliğinizi en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Türkiye Yetkili Distribütörlüğümü yürüttüğümüz CHROMA ATE, elektronik endüstrisindeki üreticiler için test & ölçüm cihazları ve otomatik test sistemleri (ATS) sağlayan, alanında dünyanın önde gelen otomatik test sistemi üreticilerinden biridir. Üretim yürütme sistemleri (MES) ile bağlantılı olarak, müşteri taleplerini en üst seviyede karşılamak için test ve otomasyon konularında anahtar teslimi çözümler geliştirmekte uzmanlaşmıştır.

CHROMA ATE, birçok tanınmış otomobil üreticisi ve önemli EV bileşeni (pil dahil) sağlayıcıları ile köklü iş birliktelikleri kurmuş, uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürdüğü elektrikli araç (EV) endüstrisinde faaliyetlerini arttırarak devam ettirmektedir. Bu alanda, pil hücreleri, pil modülleri, pil paketleri, pil yönetim sistemi (BMS), yerleşik şarj cihazları, DC dönüştürücüler, EVSE, kablosuz şarj cihazı ve elektrik güvenliği için kapsamlı test çözümleri üretmektedir.

Elektrikli araç, alt sistemler ve batarya testlerinizi dünyanın önde gelen otomatik test sistemi tedarikçilerinden Chroma güvencesiyle gerçekleştirerek, elektrikli araç ve batarya sektöründeki güvenilirliğinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Araç Üstü Şarj Cihazı (OBC) Otomatik Test Sistemi (ATS) - 8000

On Board Şarj Cihazı (OBC), araçtaki enerji depolama aygıtlarının şarjı için şebekeden gelen elektrik enerjisini ihtiyaç duyulan DC voltaj & akım seviyesine dönüştüren temel bir bileşendir. Bu sayede OBC, batarya yönetim sistemi (BMS) tarafından sağlanan veriler doğrultusunda şarj akım ve voltaj parametrelerini dinamik olarak ayarlayabilmektedir.

OBC’nin yanı sıra, çift yönlü çalışan OBC üniteleri de araçtaki enerji depolama aygıtlarından elde edilen DC güç bileşenini, V2L (araçtan yüke) ya da V2G (Araçtan şebekeye) şeklinde AC güç bileşenine dönüştürebilmektedir.

CHROMA ATE, geniş ürün yelpazesi ile OBC ünitelerinin testleri için portföyünde, test gereksinimleri ve ürün karakteristiğine uygun fonksiyonlara sahip otomatik test sistemleri geliştirmektedir. CHROMA Otomatik Test Sistemleri, elektrikli araç üreticileri ve elektrikli araç bileşenlerine ait tasarım, doğrulama, kalite güvence, güvenilirlik ve üretim hatlarındaki kullanıma uygun yapıdadır.

Temel özellikleri;

 • Tekrar programlamaya gerek kalmadan PRC QC/T 895 standardının gereksinimlerine uygun tanımlı standart test içeriği,
 • Ticari olarak yüksek güvenilirliğe uygun üst düzey hassasiyet,
 • Üretim hatlarına uygun hızlı test yapısı,
 • CAN BUS haberleşme desteği,

  olarak ön plana çıkmaktadır.

DC/DC Çevirici ATS – 8000

Elektrikli araçlarda yer alan DC / DC çeviriciler, batarya paketindeki yüksek voltaj seviyesini araçlardaki far, silecek vb. bileşenler için gerekli 12/24V voltaj seviyesine dönüştürme amaçlı kullanılmaktadır.

Elektrikli araç sektöründeki çeşitliliğin artmasıya,  EV bileşenlerinin 48V ile beslenebildiği hibrit araç modellerine uygun yeni nesil çift yönlü DC/DC çeviriciler geliştirilmiştir. Çift yönlü DC/DC çeviricilerle, daha uygun maliyetin yanı sıra yüksek verim ve kompakt bir yapı sağlanmıştır.

CHROMA ATE, bu yeni nesil çift yönlü çalışan DC/DC çeviricilerin, test gereksinimlerine uygun olarak fonksiyonları doğrultusunda otomatik test sistemleri geliştirmektedir.

Temel özellikleri;

 • Tekrar programlamaya gerek kalmadan PRC GB/T 24347standardının gereksinimlerine uygun tanımlı standart test içeriği,
 • Ticari olarak yüksek güvenilirliliğe uygun üst düzey hassasiyet,
 • Üretim hatlarına uygun hızlı test yapısı,
 • CAN BUS haberleşme desteği,

olarak ön plana çıkmaktadır.

AC/DC EVSE ATS – 8000

Güç kaynağı yapısına göre geliştirilmiş farklı tipteki elektrikli araçları şarj etmek için DC, AC ve AC/DC 2-in-1 EVSE olmak üzere farklı tipte şarj üniteleri sunulmaktadır. Elektrikli araç ve kaynak ünitesi (EVSE) arasındaki haberleşme arabirimi ve protokollerin farklı olmasından dolayı, dünya çapındaki şarj ara yüzleri dört bölgeye (konektör türlerine göre) ve üç ana regülasyona ayrılmaktadır.

CHROMA tarafından tasarlanan otomatik test sistemi, AC/DC EVSE ünitelerinin uluslararası standartlara uygun olarak testleri gerçekleştirilebilmektedir. Sistem içerisinde, AC & DC güç kaynağı, AC & DC yük, güç analizörü, osiloskop, multimetre ve şarj arayüzü emülatörleri gibi sistem bileşenleri yer almaktadır.

Temel özellikleri;

 • PRC (GB/ T18487.1, GB/T 27930, GB/T 34657.1&.2, GB/T 34658), CHAdeMO, DIN70121 test standartları ile uyumlu standart tanımlı testler,
 • EVSE çalışma modlarının simülasyonu ve haberleşme protokol testlerinin de yer aldığı elektriksel karakteristiğe dayalı tasarım,
 • EVSE’nin tepki süresi ve ilgili koruma prosedürlerinin tanımlanması içinşarj esnasında her sinyalin açık/kapalı durumlarını simüle etme yeteneği,

olarak ön plana çıkmaktadır.

EV Kablosuz Şarj ATS – 8000

Elektrikli araçların kablosuz şarjı (WEVC), otomatik sürüş ve kablosuz güç aktarımı (WPT) teknolojileri ile donatılmış son teknoloji EV şarj sistemlerine uygulanabilen en yeni EV şarj teknolojisidir. Geleneksel kablolu şarj cihazı teknolojisine kıyasla WEVC teknolojisi, şarj konektörünün yıpranması, temas problemi veya elektrik çarpması gibi olumsuz senaryoları ortadan kaldıran daha güvenli ve daha kullanışlı bir metottur. Çift yönlü yerleşik şarj cihazıyla aynı prensipte çalışan WPT teknolojisi, günümüzde araç enerji depolama ünitelerindeki DC voltajı,  şehir şebekesine uygun AC voltaj seviyesine dönüştürebilmektedir.

0